Kalorifer Tesisatı Bağlantı Tipleri

Kalorifer Tesisatı Bağlantı Tipleri

Kategori: KALORİFER TESİSATI | 0

Kalorifer Tesisatı Bağlantı Tipleri kompozit boru, fulyolu boru, demir boru, bakır boru kullanılan tesisatlarda: Seri bağlantı, paralel bağlantı tipi olmak üzere iki tip bağlantı uygulanır. Kalorifer tesisatı yapılacak ortam ve kullanıcı tercihi düşünülerek hangi tip bağlantının daha verimli olacağı belirlenip uygulanması önemlidir. 

Mobil tesisat döşeme sistemi ve çalışma prensibi farklıdır,  her radyatör için giriş – dönüş hattı çekilir ve bu hatlar kollektörde birleşir.

TESİSAT BAĞLANTI TİPLERİ

Seri Bağlantı

Radyatör vanası ve dört yollu radyatör vanası ile uygulanan sistemde giriş borusu aynı hat üzerinde giden radyatörlerin  sonundakinin sıcak su girişine bağlanır ve diğer radyatörlere giriş yapılmadan direk kombinin giriş bölümüne bağlanır. Dönüş hattı son radyatörün soğuk su girişinden başlayarak sondan ikinci radyatörün sıcak su girişine bağlanır. Bu sistemde “T” kullanılmaz giriş hattı son radyatörden kombiye gider, dönüş hattı ise “U” şeklinde  radyatörden radyatöre geçerek kombinin soğuksu girişine bağlanır.

Bu bağlantı sisteminde bütün radyatörler ortalama bir derecede ısınır.

Paralel Bağlantı

Bu bağlantı sisteminde “T” kullanılır, giriş hattı kombinin sıcak su girişine bağlandıktan sonra bütün radyatörlerin sıcak su girişine bağlanır. Dönüş hattı kombinin soğuksu girişine bağlandıktan sonra bütün radyatörlerin soğuk su girişine bağlanır.

Bu bağlantı sisteminde kombiye en yakın radyatör ortalama ısıdan daha yüksek ısı verir, kombiye en uzak radyatör ortalama ısıdan daha düşük ısı verir. Bütün radyatörlerin ortalama bir derecede ısınması için radyatörlere reglaj ayarı yapılması gerekir.

RADYATÖR  BAĞLANTI TİPLERİ

Standart panel radyatörde giriş üstte çıkış alttadır, kombiye yakın ve bir metreden kısa radyatörlerde paralel bağlantı yapılabilir, kombiye uzak ve bir metreden uzun radyatörlerde çapraz bağlantı yapılması daha uygun olur. Ancak gelişmiş farklı model radyatörlerin bağlantısı radyatöre göre değişir.

1. Alt Karşıt – Uç Bağlantı

Bütün modellere uygulanabilir ancak “Yön Tıkayıcı” takılmalıdır. “Yön Tıkayıcı” 10 dilime kadar olan radyatörlerde üçüncü ve dördüncü dilimler arasına, 10 dilimden fazla olan radyatörlerde dördüncü ve beşinci dilimler arasına takılır. 

2. Alttan Girişli Dönüşlü (HB) Bağlantı

“Yön Tıkayıcı” imalat aşamasında takılır, sıcak su girişi dış tarafta, soğuk su girişi iç tarafta olur. Purjör sıcak su girişinin çapraz üst tarafına takılır. Giriş – dönüş arası aks 5 cm’dir

3. Kompakt Panel Radyatör ve Termostatik Vana Bağlantısı

İki farklı radyatör tipi vardır birincisinde, “Yön Tıkayıcı” imalat aşamasında takılır, sıcak su girişi dış tarafta, soğuk su girişi iç tarafta olur.  

İkincisinde  sıcak su girişi iç tarafta, soğuk su girişi dış tarafta olur, imalat esnasında sıcak su girişinden radyatörün iç kısmından  termostatik vananın takılacağı yere metal boru ile tesisat çekilir, buraya kafa ve çekirdekten oluşan termostatik vana takılır.

İki tip radyatörde de giriş – dönüş arası aks 5 cm’dir

4. By – Pass Bağlantı

Bütün modellere uygulanır, radyatörün alt kısmındaki uca by pass valfi takılır, giriş – dönüş arası aks 5 cm’dir.  Sıcak su girişi tesisata yakın olan kısıma takılır.

5. Çapraz Bağlantı

Sıcak su girişi üst taraftaki uca bağlanır, soğuk su girişi alt çapraz uca takılır, purjör sıcak su girişinin karşısına takılır.

6. Paralel Bağlantı 

Sıcak su girişi üst tarafa, soğuk su girişi alt tarafa takılır. Purjör sıcak su girişinin karşısına takılır. Kombiye yakın ve bir metreden kısa radyatörler için uygulanabilir.

HAVLUPAN BAĞLANTI TİPLERİ

1. Altan Giriş – Dönüş Bağlantı

Bütün havlupan modellerine uygulanabilir. Giriş ve dönüş alttan yapılır giriş ve dönüşün yönü önemli değildir. Purjör sıcak su girişin üstüne takılır.

2. Üstten Giriş Alttan Dönüş Bağlantı

Bütün havlupan modelleri için geçerlidir, giriş üstten dönüş çapraz alttan yapılır. Purjör üst tarafa takılır.

3. Ortandan Giriş – Dönüş Bağlantı

Özel modellerde uygulanır, “Yön Tıkayıcı” imalat aşamasında takılır, giriş – dönüş arası aks 5 cm’dir

Not: Yukarıdaki bütün bağlantı modelleri uygulanabilir. Burada önemli olan başka bir konu kalorifer tesisatı döşenme sisteminin uygun şekilde yapılmasıdır. Verimli ısınma elde etmek için ısınma ve tesisat prensiplerinin ortama ve kullanıma göre en iyi şekilde uygulanmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir