reglaj ayarı

Reglaj Ayarı Nedir? Nasıl Yapılır?

Kategori: KALORİFER TESİSATI, TESİSAT | 0

Reglaj Ayarı Nedir?

Reglaj ayarı: Kalorifer tesisatına bağlı bütün peteklerin aynı derecede ısınmasını sağlamak için petek giriş vanalarının sıralı bir şekilde açılıp kapanmasıyla yapılan ayardır. Bu işlem aslında çok kolay bir işlemdir herkes yapabilir.

Reglaj Ayarı Neden Yapılır?

Kombiye uzak petekler ısınmıyor, kombiye yakın petekler fazla ısınıyorsa bu işlem yapılır. Seri bağlantı tipinde ayarlama yapılmasına gerek yoktur.

Reglaj ayarı kombinin performansını yükseltmez, sadece mevcut performansı eşit şekilde dağıtır. Kombiye en uzak peteğin ısınması için kombiye yakın peteklerdeki fazla ısıyı uzak peteğe transfer etmek için yapılır.

Peteklerin altı ısınıyor üstü ısınmıyor sa hava yapmıştır, üstü ısınıyor altı ısınmıyorsa petek kirlenmiştir.

Reglaj ayarı, hava alma, petek temizleme, kombi bakımı yaptığınız halde istediğiniz verimi alamıyorsanız tesisat sisteminizde hata vardır.

Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır?

1. Kombi 70 derece sıcaklığa ayarlanır. (peteklerin ısı farkını kolay anlayabilmek için) tüm peteklerin alt ve üst vanaları açılır.

2. Kalorifer tesisatına bağlı havlupan dahil kaç petek olduğu belirlenir. Petekler kombiye en yakından en uzağa doğru sıralanır.

3. En yakın peteğin üst vanası tamamen kapatıldıktan hemen sonra bir diş sola döndürülerek açılır. En yakın ikinci petek tamamen kapatıldıktan hemen sonra 2 diş sola döndürülerek açılır bu işlem en uzak peteğe kadar birer diş arttırılarak devam eder.

4. En uzak peteğin üst vanası tamamen açılır.

5. İşlem bittikten sonra 20 dakika bekleyin petek ısıları tam dengelenmemiş ise: (Petek sayısı-1 ÷ vana diş sayısı) formülünü uygulayın.

6. Petek sayısı-1 ÷ vana diş sayısı formülü: Örnek 7 petek var vana en fazla 6 diş dönüyor. o zaman petek başı bir diş arttıracaksınız.

Reglaj Ayarı Hangi Vanadan Yapılır?

Üst vanadan yani sıcak su diğer adıyla giriş vanasından yapılır. Ancak alt – karşıt uç bağlantı tipinde giriş ve dönüş vanaları peteğin alt tarafında karşılıklı olarak bağlanmıştır. Bu tip bağlantı şekillerinde sıcak su giriş vanası tespit edildikten sonra ayar yapılır. Termostatik vana olan peteklerde yapılmaz. 

Kalorifer Vanası Ne Tarafa Açılır Kapanır?

Sola doğru açılır, sağa doğru kapanır.

Damlayan Vananın Tamir  Edilmesi

Petek vanaları açılıp kapatılırken salmastra dan su sızabilir. Bunun nedeni: Vananın kalitesiz olması, salmastradaki  kireçlenmeden dolayı contanın açılıp kapatılırken yıpranması. Damlamayı kesmek için: Vana başlığı sökülüp başlığın altındaki somun sıkılarak sızıntı durdurulur. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir