Sprinkler

Sprinkler Yangın Söndürme Sistemi

Kategori: YANGIN TESİSATI | 0

Sprinkler Çalışma Prensibi

Sprinkler, ortama uygun şekilde uygulanan tesisat üzerine, korunmaya ihtiyaç duyulan alanı kapsayacak şekilde takılır. Sprink tesisatı; çelik boru, galvaniz boru veya son zamanlarda kullanılan aguatherm boru ile uygulanır. Yangın esnasında sıcaklık nedeniyle, cam tüpün içindeki sıvı genişler ve cam tüpü patlatır, cam tüpünün patlaması ile su deflektöre(dağıtıcı) çarpar ve yangın üzerine püskürtülür.

Sprink sistemi sadece yangını söndürmekle kalmaz, yangını da haber verir. Yangın esnasında yangın çıkan bölümlerdeki sprinklerden su boşalmasıyla tesisat içindeki su akışı ıslak alarm vanasını harekete geçirir ve yangın alarmı devreye girer.

Sprinklerin çalışması için, yangın esnasında ortam sıcaklığı tahmin edilen en yüksek sıcaklığın ki bu bölgenin iklimine, uygulanacak ortama göre değişir. 30 derece üzerinde sıcaklıkta seçilmesi gerekir. Sprink cam tüpleri, 57 dereceden 141 dereceye kadar üretilir. Sprink sistemi uygulanacak ortama ve en yüksek sıcaklığa uygun sprink ürünü, üretici firmadan temin edilip uygulanması gerekir.

UYGULAMA ALANLARINA GÖRE SPRİNKLER

 

Sprinkler
pendent

1. Pendent(Sarkık) Sprink

Prinç, kromajlı ve beyaz olarak üretilen Pendent sprinkler, zeminde meydana gelen yangınları söndürmek için kullanılır. Projelerde B1 olarak gösterilir. 1/2 ve 3/4 çapında  standart tepkimeli ve hızlı tepkimeli olarak üretilir. 

Sprinkler
upright

2. Upright(Yukarı Bakan) Sprink

Prinç, kromajlı ve beyaz olarak üretilen Upright sprinkler, tavanda veya asma tavan üzerindeki elektrik tesisatında, asma tavan malzemelerinde meydana gelen yangınları söndürmek için kullanılır. Projelerde A1 olarak gösterilir. 1/2 ve 3/4 çapında  standart tepkimeli ve hızlı tepkimeli olarak üretilir. 

Sprinkler
sidewall

3. Sidewall(Duvar) Sprink

Prinç, kromajlı ve beyaz olarak üretilen Sidewall sprinkler, yurt odalarında, etüt salonlarında, konut oda ve salonları gibi özelmekanlardae meydana gelen yangınları söndürmek için kullanılır. Projelerde S1 olarak gösterilir. 1/2 ve 3/4 çapında  standart tepkimeli ve hızlı tepkimeli olarak üretilir. 

Sprinkler
gizli tip sprink

4. Gizli Tip Sprink

Asma tavanlarda kullanılan gizli sprinkler, Sadece ıslak sistemlerde ve düşük-orta tehlike sınıflarında kullanılır. Konut, otel, hastane, yurt, iş merkezi gibi projelerde kullanılır. 1/2 çapında ve hızlı tepkimeli olarak üretilir.

Sprinkler
sprink rozeti

5. Sprink Rozeti

Pendent ve sidewall sprink için kullanılır. Duvar ve asma tavandaki boşlukları kapatmak ve dekoratif görünüm oluşturmayı sağlar. 

Upright Test Videosu

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir