Rezervuar İç Takımı Montajı

Rezervuar İç Takımı Montajı Ve Tamiri

Kategori: TAMİRAT | 0

Rezervuar İç Takımı Montajı, iç takım markalarına göre farklılık gösterebilir. Aşağıda maddeler halinde sıva üstü wasseberg marka iç takım montajını anlattık. Gömme rezervuar iç takımı montajı ve tamiri farklıdır.

Rezervuar İç Takımı Parçaları

Boşaltma Takımı(sifon), Şamandıra, Buton Takımı, Montaj Civatası Takımı,  Ana Rekor İnce Somun, Ana Rekor İnce Conta, Takoz Conta,

Rezervuar İç Takımı Montajı İçin Gereken Aletler

Kurbağacık, Pense, Yıldız ve Düz Tornavida, Testere Yaprağı

Hasarlı Rezervuar İç Takımının Sökülmesi

1. Klozet deposunu dolduran taharet musluğu kapatılıp, sifon çekilerek depodaki su boşaltılır.

2. Şamandıraya bağlı flex hortum kurbağacık la sökülür.

3. Klozet deposunun üstündeki buton sökülerek kapak kaldırılır, buton takımının somunu sökülür.

4. Deponun dibindeki montaj vidasının başlığı tornavida ile sabitlenip deponun altındaki kelebek şeklindeki somun pense ile sökülerek depo klozetten sökülür. Montaj civatası takımı aşırı derecede paslanmış ve somun sökülmüyorsa veya vida başı yalama olmuşsa testere yaprağı ile kesilir.

5. Sifonun altındaki ana rekor ince somun elle çevrilerek sökülür. Plastik rekoru sökme ve sıkma için özel anahtar da var, ancak pek gerek olmuyor elle sökülebilir.

6. Deponun içinden şamandıra elle tutularak deponun altındaki somun kurbağacık la sökülür.

Yeni Rezervuar İç Takımı Montajı

1. Montaj vida takımı takılırken, vidanın en üstüne pul ondan sonra huni şeklindeki conta takılıp depoya takılır, sonra düz conta, pul ve somun takılarak sıkılır. (Montaj vida takımı resminde sıralama gösterilmiştir.)

2. Boşaltma Takımı(sifon) takılırken ana ince conta sifonun dibine takılıp sifon depoya takıldıktan sonra, ana ince somunla tutturulur, takoz conta ana ince somunun üstüne takılır. (Sifon resminde sıralama gösterilmiştir.)

3. Şamandıra takılırken, en üste pul, ondan sonra huni şeklindeki conta takılıp depoya takıldıktan sonra, pul ve somun takılarak sıkılır. (Şamandıra resminde sıralama gösterilmiştir.)

4. Depo klozete yerleştirildikten sonra montaj vidasına önce pul sonra kelebek şeklindeki somun takılarak sıkılır.

5. Şamandıranın flex hortumu takılırken contası kontrol edilir, conta yıpranmışsa 3/8 conta takılır veya yeni 3/8*3/8 flex hortum takılır.

6. Buton takımı ve su seviyesi ayarı iç takımın montaj kılavuzuna göre yapılır. Çünkü her markanın sistemi farklıdır.

Rezervuar İç Takımı Arızalarının Sebepleri

1. İç takım 3 bölümden oluşur: Doldurma haznesi(şamandıra), Boşaltma Haznesi(Sifon), Kumanda paneli(buton takımı).

2. Klozetin içine su damlıyorsa sifonun contasından kaynaklanan bir arızadır, sifon veya contası değiştirilerek sorun giderilir.

3. Depo dolduktan sonra aniden klozetin içine su akıyorsa şamandıradan kaynaklanan bir arızadır, şamandıra değiştirilir. Su seviyesini sifon tahliye borusundan yüksek yapılırsa sifonun içine su gelebilir seviye ayarı şamandıradan yapılır.

4. İç takım arızaları sorunlu parça değiştirilerek de yapılır, komple iç takımda değişebilir, rezervuar ve yedek parçalarını japar.com adresinden temin edebilirsiniz.

Rezervuar İç Takımının Alırken Nelere Dikkat Edilir?

  • İç takım alırken sızdırmazlık aksamı yani contaları kaliteli plastikten üretilmiş olmalı.
  • Şamandıra ve somunların pirinç olması önemlidir. Plastik pul kullanılmamalı.
  • Denge, Japar, Tema, Çanakkale, Vitra, Nova, Siamp gibi bilindik markalarda pek sorun çıkmaz. Ancak biraz pahalı olabilir. Bunların yanında bir çok piyasa malı ve ekonomik markalar satılıyor. Bu ürünleri alırken de birebir incelemek gerekiyor, internetten alışveriş yaparken bilinmedik marka almayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir